Znate li da Barbika vodi poreklo iz stripa?

0

Čuvena Barbie lutka zapravo ima čudno stripovsko poreklo.

Znate li da Barbika vodi poreklo iz stripa?

Da, dobro ste čuli. Barbika vodi poreklo iz stripa.

Da počnemo od novina. Zanimljiva stvar u vezi s novinama je da zaista treba da iskoristite sav mogući prostor s kojim morate raditi. Ako ostavite nešto prazno, u suštini gubite novac. U mnogim novinama, strip je služio kako bi se popunio prostor koji štedi prostor i tada su nastajali mnogi kratki novinski stripovi u tri ili četiri panela.

To je bila situacija u kojoj se našao karikaturista Reinhard Beuthien 1952. godine, kada je radio kao karikaturista za tada potpuno novi nemački tabloid Bild. U prvom broju u novinama je bilo praznog prostora koji je trebalo popuniti visokim, uspravnim stripom. Prvo je pokušao strip o bebi, ali je odbijen. Umesto toga, napravio je strip o seksi, privlačnoj mladoj ženi, Lili, koja pita gataru za imena i adrese bilo kojeg visokog, crnokosog i bogatog muškarca…

Strip je bio dobro prihvaćen i uskoro je Beuthien pravio stripove o Lili u svakom broju tabloida. Lili je bila prelepa mlada žena koja je uvek pokušavala da nađe sebi bogatog muškarca. Tražila je princa, a poljubila je puno žaba dok je pokušavala da pronađe svog princa… Očigledno, seksipil Lili je bio glavni deo stripa, ali bilo je i prilično dobrih šala, neke od njih su bile čak i malo oštre. Strip je brzo postao dovoljno popularan da je merchandising uskoro počeo! barbika

Kako je Lili dovela do Barbike?

Stripovi, koji su godinama bili toliko popularni, decenijama su inspirisali robu poput igračaka. Na primer, briljantna Jackie Ormes, poznata afroamerička karikaturistkinja koja je napravila strip, Patty-Jo ‘n’ Ginger, o dve sestre gde je starija lepa, ali efektivno nema, dok je mlađa pametna i hrabra… Godine 1947. Ormes-ova, kojoj je muka od bednih opcija dostupnih mladim afroameričkim devojkama kada su u pitanju lutke, proizvela je lutku zasnovanu na njenom liku Patty Jo…

Pročitajte: 5 zanimljivosti o Asteriksu koje niste znali

U svakom slučaju, 1953. godine, ljudi koji stoje iza Bilda odlučili su pretvoriti Lili u novi brend lutaka za odrasle (lutka nije bila gotova i nije izašla sve do 1955. godine). Prodavali su i odeću za lutku.

S vremenom su shvatili da se mala deca igraju lutkama koje su navodno namenjene odraslima, pa je kompanija promenila kurs, ali to je bilo otprilike u isto vreme kada je suosnivač Mattela Ruth Handler naišla na lutke dok je bila na putovanju po Evropi. Handlerova je već razmišljala o plasiranju lutke za odrasle deci, jer je primetila da je njena ćerka izgleda više zainteresovana za igranje sa lutkama koje su pravljene prema odraslim likovima nego za igru sa svojom bebi lutkom.

Handlerova je kupila tri Lili lutke i koristio ih kao osnovu za Barbie, koja je lansirana 1959. godine.

Mattel je na kraju kupio i prava na lutku Lili, samo da bi bili sigurni u vezi s eventualnim autorskim pravima i zaštitili Barbiku. Lili, međutim, nikada nije bila baš prodavana u velikoj količini, tako da ih je manje od 150.000 napravljeno pre nego što se brend ugasio kada ga je Mattel kupio (strip je završio već 1961. godine).

Tako iznenađujuće, Barbika je zaista, nehotice, zasnovana na stripu!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x