“Linije fronta – knjiga druga”: Srpski vojnik u mećavi!
“Linije fronta” je jedinstven serijal koji je udružio domaće autore oko ideje da se oda počast palim borcima za slobodu u Prvom svetskom ratu 1914-1918. godine.
Prikaz stripa “Linije fronta – knjiga druga” grupe autora u izdanju System Comicsa
Užase ovog nesrećnog događaja iz naše “slavne” prošlosti ponovo su oživeli, pretežno srpski i francuski autori pod pokroviteljstvom Francuskog instituta u Srbiji, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Rajfajzen banke, a u izdanju System Comicsa.
Pročitajte: “Linije fronta – Prva knjiga”: Krvava realnost Velikog rata!
Druga knjiga ovog ciklusa sadrži priče “Ubod igle” Pavla Zelića i Milorada Vicanovića, “Neko kuca na vrata” Đorđa Milovića, “Čobanin Janko” Tiberiua Beka, “Izlizati opanke” Zorana Matovića i Dušana Stokića, “Mrtav među živima” Milana Jovanovića, “U ime oca” Željka Obrenovića i Miroslava Slipčevića, “Pismo iz Galicije” Predraga Đurića i Sabahudina Muranovića, “Put stradanja” Milenka Mišića i Darka Stojanovića, “Izvidnik i njegov pomoćnik” Vase Pavkovića Stevana Subića, “Nadežda” Milenka Mišića, Mihajla Petrovića i Branislava Cimeše, “Kroz mećavu” Jelene Vučić i “Krv prokletih” Mišela Difrana i Milana Drče. Naslovnicu je radio veliki Rajko Milošević Gera, a crtež na forzecu Milan Jovanović.
Jedna od najinteresantnijih priča jeste povest o Nadeždi Petrović srpskoj slikarki koju je nosio snažan patriotski naboj i koja nije mogla mirno sedeti u svom domu i gledati kako njen narod pati. U njenom razgovoru sa Branislavnom Nušićem setne oči herojine jasno su pokazivale strah u shvatanju onoga što će ponovo zadesiti njen narod, ali čvrsto držanje je govorilo to da će istrajati i biti spremna podeliti sve što usledi.
Još jednu ljudsku priču koju treba posebno izdvojiti uradila je autorka Jelena Vučić. “Kroz mećavu” je svakako asocijacija na čuvenu pripovetku Petra Kočića, a tako i započinje, samo što su ovoga puta akteri srpski vojnici, dečaci koji stupajući kroz albanske gudure prolaze svoju golgotu.
Mnoštvo sudbina, dramaturški veoma jasno i efektno predstavljenih zbijeno u 12 priča na 64 stranice stripa. Svaka priča po nekoliko tabli malo da se ispriča, ali dovolno da se kaže i pokaže šta je tačno srpski seljak i njegov saveznik prolazio u to zlo doba. Kako je izgledao život Srba još od 1912. godine i kako je onaj koji je tada ušao u rov, a izašao 1918. iz njega mogao da izgleda.
Druga knjiga Linija fronta je samo začetak jedne edicije koja će sve inspirativnije i inspirativnije govoriti na ovu temu.