Helnoar je kao Grad Greha samo iz Bonelijeve riznice
,,Nasilni životi se nasilno žavršavaju”, rekao je Alan Mur u Nadziračima. Kuda idu oni čiji se životi završe nasilno?
Helnoar je jedan od miniserijala koji nam dolaze iz Bonelija. Sastoji se iz četiri dela a, njegovi autori su prvoklasni. U pitanju su pisac Paskvale Ruju i crtač Đovani Fregijeri. U ovom stripu, smrt je poput života, drugog života. Svaka duša čiji je ovozemaljski život završen, vraća se da odigra istu ulogu koju je imala u prethodnom životu. Oni čiji se životi završe nasilnom smrću dolaze u grad Helnoar.
Kombinujući noir i horor, Paskvale Ruju nam servira priču u prepoznatljivom stilu u kome dobro zna kako da satka kvalitetan strip. Helnoar je trulo okruženje, puno nasilja i u njemu vladaju sami đavoli koji se zovu Daemi. Nije li dovoljno što se grad nalazi u središtu samog pakla, već u njega konstantno stižu ubice, nasilnici i silovatelji koji i nakon smrti ne menjaju svoj stil života. Ovakva atmosfera dosta podseća na Milerov Grad Greha.
Među njima nekako opstaje pošten svet koji je takav bio i tokom zemaljskog života, ali su nažalost pokošeni nasilnom smrću. Jedan od takvih je naš protagonista, Melvin Soul. Soul je ubijeni policajac, a u Helnoaru je privatni detektiv, tipičan lik iz noir krimi filmova koji deluje kao da je izašao iz krimi romana Rejmonda Čendlera. Matori luzer koji više vremena provodi opijajući se nego u svojoj kancelariji. Kao i svaki detektiv takvog tipa, Soul se trudi da izbegava nevolje, ali one ga pronalaze.
Dešavanja u gradu Helnoaru se prepliću sa dešavanjima u realnom životu. Sa druge strane pratimo ćerku Melvina Soula, Kesi, koja je po uzoru na tatu postala policajac, briljantan inspektor u Čikagu. Kesi je kao mala devojčica svedočila očevom ubistvu i iz neobjašnjivih razloga njih dvoje mogu da komuniciraju iako se nalaze u različitim svetovima.
Pročitajte: Mister No “Biću ogledalo tvoje”: Istinski borac u ratu i miru!
Kada Kesi započne istragu, da bi rasvetlila ritualno ubistvo ćerke uticajng senatora, ona se obraća ocu za pomoć. Kesi od njega traži da u Helnoaru nađe ubijenu devojku i sazna ko ju je ubio i zašto. Istovremeno u kancelariju Melvina Suola dolazi Kija koja je Daem i unajmljuje ga da istraži njenog verenika. Daemi su moćnici koji kontrolišu Helnoar, ali Soul prihvata slučaj smatrajući da će mu to pomoći da pronađe ubijenu devojku i pomogne Kesi. Kija je femme fatale, lik bez koga nijedan krimić nije potpun.
Ove dve istrage se vremenom ukrštaju, a finale je tolikih razmera da preti da poremeti sam pakao. Soul postaje svestan da se uvalio u blato preko glave, ali on je dasa starog kova zar ne? U nameri da pomogne svojoj voljenoj Kesi, Melvin Soul ide do kraja.
Ruju uspeva da uravnoteži realnost sa apstraktnošću natprirodnog. Njegov narativ je konzistentan i konkretan. Kroz sva četiri dela on postiže da kod čitaoca zadrži sumnju i nevericu do samog kraja.
Ime Đovani Fregijeri sigurno zna svaki čitalac Dylan Doga, te ga nema potrebe posebno predstavljati.
U Helnoaru on koristi dva stila i vizuelno dočarava dve različite atmosfere iz dve različite realnosti. U realnom svetu, njegov fokus je svetao i na Kesi u većini sekvenci. Što se tiče Melvina Soula, Fregijeri izvandredno demonstira crno-beli kontrast. Atmosfera koja okružuje Soula je mračna i zlokobni efekat Helnoara kao stranog i zastrašujućeg mesta je postignut vrlo uspešno.
Helnoar je sjajna i intrigantna priča u kome su evidentni kvaliteti obe olovke. One koja ga je pisala, i one koja ga je nacrtala.
Razmišljao sam se da li da ga kupim i sad sam rešio da hoću 😁
U Darkvudu je na snizennju za 500 nadam se da jos ima